Mateja Gomboc
GORICA
Založba Miš, 2023
Žanr: družabni roman, zgodovinski roman
»Kako je mogoče, da meja poseže med dva, ki se imata rada in govorita isti jezik, in zdraven tudi tistega ljubezni?« To je vprašanje, ki si ga v romanu Gorica zastavlja Dora, ko ji novo nastala državna meja tako rekoč čez noč onemogoči stike s fantom. Meja ni globoko ranila samo ozemlja, pač pa je grobo razklala tudi družine in ljudi. Mateja Gomboc nam to boleče obdobje približa skozi zgodbo o dveh goriških družinah, Marušič in Vecchiet. Pripoved ustvarjajo ženske pripovedovalke, vendar imajo tudi moški liki v njej pomembno vlogo. Dora Marušič in Pina Vecchiet sta osrednji literarni osebi in takole pravi Pina o prepletanju jezikov v teh krajih:
»Doma smo govorili furlansko. Tata se nikoli ni učil slovensko, le posamezne besede je vpletal med furlanske, zlasti ko se je pogovarjal s kosci in žanjicami, da so ga bolje razumeli. Mama je z nami otroki govorila slovensko, ko smo bili sami z njo. Ne vem, zakaj, vendar s tatom nikoli ni govorila slovensko. Ko smo bili skupaj, je bil naš jezik furlanščina. Knjige smo brali v italijanščini in slovenščini, molitveniki so bili furlanski. S sosedi smo govorili slovensko in furlansko. Razumela sem, da je prepletanje jezikov ena od lasnosti, ki zaznamujejo Blanče in vse mesto Gorico, v katerem sem se rodila in mu pripadala. Nabirala sem jezike kot pisano ogrlico, ki se ujema z vsakršnim oblačilom.« (str. 137)
Pisateljica Mateja Gomboc je opravila odlično delo, z izrednim posluhom za psihologijo posameznika pokaže, kako kolesje zgodovine kroji osebne zgodbe.
SIGNATURA:
LE O 82-311.2 GOMBOC M.: Gorica