Ko dekleta obmolknejo

KO DEKLETA OBMOLKNEJO

Prevod: Maja Lihtenvalner
Založba: Učila International, 2022
Žanr: zgodovinski roman, ljubezenska zgodba, vojni roman

padanje naslovnica

Ona je povzročila njegovo smrt! Ste že slišali zanjo? Za žensko, ki poleg Helene velja za tisto, ki je povzročila velik spor.

O njej Homer v epu Iliada ne piše. Naslov epa izhaja iz grškega imena za mesto Troja – Ilion in opisuje legendo o trojanski vojni. Legenda se je iz obveznega branja srednješolcev ponovno zlila med bralce skozi roman angleške pisateljice, Pat Barker, z naslovom Ko dekleta obmolknejo.

Gre za zgodovinski roman, ki odstira ozadje trojanske vojne skozi ženske oči. Opiše uborno usodo žensk iz Troje, ko Grki osvojijo njihovo mesto. Brisejda pa je trojanska kraljica, ki po zasedbi mesta postane Ahilova nagrada. Legendarni skoraj neranljivi bojevnik z njo ne ravna grdo, kakor se godi mnogim drugim sužnjam. Skozi njeno pot se odstira krutost grških in trojanskih bojevnikov, verovanja in prepričanja takratnega sveta. Vsak večer Brisejda odigra svojo vlogo, postreže zbrane bojevnike z vinom in se Ahilu pridruži v postelji.

Zdi se, da je Brisejdi v Ahilovem taboru prijetno, kljub temu, da jo peče vest, da se je po padcu svojega mesta in svojega moža tako udobno namestila in se navezala na Ahila in njegovega prijatelja Patrokla. A kaj se zgodi, ko si Brisejdo poželi Agamemnom... Spor zaradi ženske povzroči kruto smrt in vse spremeni, Ahil se poda na svoj morilski pohod, Brisejda pa je s kruto Patroklovo smrtjo izgubila zaveznika. Kakšna bo njena usoda?

"Čutila sem, da se okoli mene zbira enaka sovražnost, enak prezir. Zdaj sem bila Helena." (str. 128)

O 82-311.6 Barker, Pat, Ko dekleta obmolknejo