V torek, 3. septembra, je TV SLO 1 pričela predvajati nadaljevanko Estonia, ki je posneta po resničnih dogodkih, ko je v Baltskem morju, na poti iz Talina v Stockholm, v tridesetih minutah potonil trajekt Estonia. 28. septembra 1994 je umrlo 852 potnikov Estonie. Le nekaj več kot 100 so jih uspeli rešiti. Gre za najhujšo mirnobodno civilno nesrečo po Titaniku. Za nesrečo bi naj bil kriv močan veter in posledično razbesnelo morje, vendar pa so se pojavila namigovanja zaradi velike razpoke na potopljenem trupu, da naj bi trajekt trčil v podmornico.
Med potniki takrat ni bilo slovenskih državljanov, so pa le-ti v romanu Avgusta Demšarja z istim naslovom – Estonia, ki je letos izšel pri Založbi Pivec.
OPIS ZALOŽBE PIVEC: Roman se začne jeseni leta 1994, ko je slovenski par s triletno hčerko obiskal prijatelje na Švedskem. Mož in žena izkoristita priložnost, hčer sta pustila v skrbnem varstvu družine v Stockholmu in skočila na vikend izlet v Talin. V Stockholm sta se vračala s trajektom Estonia. Zgodil se je brodolom in oba sta za zmeraj izginila v mrzlem Baltskem morju. Malo Ivo je posvojila švedska družina. Trideset let kasneje Iva še vedno čuti povezanost s Slovenijo, zato se skupaj z možem odločita za obnovo hiše staršev v Vodnjakih. Ob obnovi pri popravilu vodovoda na dvorišču naletijo na truplo ...
Avgust Demšar je bil v Talinu večkrat, na Estonski umetniški akademiji celo kot gostujoči predavatelj. Poseben vtis je nanj napravil spomenik, posvečen brodolomu Estonie, mimo katerega ga je vsak dan vodila pot do univerze.